Black Friday slevy 20% s kódem Patek20 na celý e-shop!

Magický mušelín a certfikáty, které musíte znát

Magický mušelín a certfikáty, které musíte znát

Absolutním comebackem prošel v posledních letech mušelín, který mnozí znají také pod jménem gázovina. Je to extrémně lehký a vzdušný materiál tkaný ze 100% bavlny. Je to celosvětově nejoblíbenější materiál pro dětské plenky a doplňky pro miminka. Díky své jemnosti je jako stvořený pro citlivou dětskou pokožku. Původem je ze Středního východu, ale do Evropy se dostal již v 17. Století.

baby-1866623_1920

Ilustrační obrázek

Jeho příběh se ale rozběhl již mnohem dříve a dokonce staří Řekové obchodovali pravidelně s oblečením z mušelínu. Marco Polo ve své knize Milion, z roku 1298, mušelín popsal a zmiňuje, že se vyrábí v iráckém Mosulu, kde ho prodávají kupci zvaní “Musolini”. Jeho historie je tedy dlouhá a pestrá. Já se tomu osobně vůbec nedivím, kdo alespoň jednou vyzkoušel nějaké mušelínové oblečení nebo doplněk jistě bude souhlasit, že je skvělým parťákem v horkých letních dnech právě pro svou prodyšnost a neustálou cirkulaci vzduchu, kterou zajišťuje, není tedy divem, že je zde již po staletí.

acropolis-2725918_1920

Ilustrační obrázek

Co to je mušelín?

Mušelín je látka vyrobená z mykané bavlněné příze. Teď vás určitě ale napadne co to je mykaná příze, no mě to napadlo taky. Mykání je forma rozvolňování textilního materiálu za pomoci ostrých hrotů, tedy zjednodušeně řečeno, se to češe ostrým kartáčem dokud nejsou vlákna plně oddělena od sebe, to vše se dělá strojově na mykacím stroji. Následně se skládají na sebe jako pavučinka a tkají se. Díky rozestupům mezi jednotlivými vlákny, je mušelín jemný a vzdušný. Běžně ho nalezneme v širokém spektru barev a vzorů.

IMG_7675

Foto Luna Baby archiv

Textilní certifikáty

Jelikož se mušelín hojně využívá pro textilní výrobky a doplňky pro miminka, měl by vždy splňovat náležitá kritéria a mít certifikaci odpovídající vhodnosti pro přímý styk s kůží pro děti od 0 do 3 let. Luna Baby výrobky tyto náležitosti vždy splňují a mušelíny jsou pouze z evropské produkce, kde Evropská Unie zajišťuje pravidelnou kontrolu náležitých certifikátů u výrobců látek. U nového dodavatele vždy prvně zjišťuji kvalitu látek a jejich vhodnost pro miminka dle právní legislativy. I vy jako zákazník máte vždy právo se o certifikaci látky informovat u prodejce a nenechat se odbýt. Sama jsem za dobu co mám Luna Baby narazila na pochybné praktiky některých výrobců látek, kdy se mi snažili namluvit že certifikaci mají, přitom ale byla prošlá a ještě třeba na pleteniny místo mušelínu. Pokud si nejste jistí, je dobré to vždy zkonzultovat s někým, kdo daným věcem rozumí a orientuje se v nich. 

 

Oeko-Tex

download

Je organizace zaměřující se na škodlivé látky v textiliích. V České Republice je jejím nejrozšířenějším certifikátem pro látky, certifikát Oeko-Tex 100. Látka je testována na přítomnost škodlivých látek jako formaldehyd, chemikálie, pesticidy atd. A na základě výsledků testu, je udělen certifikát s třídou. Rozdělují se na třídy 1-4, kdy první třída je ta nejvyšší a vhodná pro přímý styk s kůží miminka od narození až do 3 let. Druhá třída je pro přímý styk s kůží od tří let, třetí třída už není vhodná pro přímý styk s kůží (například kabáty nebo saka) a čtvrtá třída je pro textilní doplňky jako závěsy nebo prostírání. 

Oeko-Tex také uděluje i další certifikáty například pro kůže, nebo ekologickou výrobu a zpracování látek. Tento certifikát je minimum co by textilní výrobek pro miminko měl splňovat. 

 

GOTS - Global Organic Textile Standard

download (1)

Je v podstatě ten nejlepší certifikát co pro látku můžete získat. Je zárukou kvality, bezpečnosti a výrobek je vyroben minimálně ze 70% organických vláken (některé zdroje uvádí až 90%). Látka neobsahuje alergenní, karcinogenní či chemické látky a zbytky. Tento certifikát také zajišťuje, že výroba proběhla eticky správně, nebyla využita dětská práce, pracovníci dostali odpovídající mzdu a měli adekvátní pracovní dobu. 

Co si z toho vzít na závěr?

Tyto dva certifikáty jsou těmi nejdůležitějšími na českém trhu a ve vztahu k mušelínu 2x tak. Napadne vás jiný materiál, který je tak hojně využívaný ke styku s kůží novorozence než bavlna? Je důležité se tedy informovat, vzdělávat a zajímat se. 

baby-303068_1920

Ilustrační foto

Jaký výrobek z mušelínu máte nejraději vy? Napište mi to do komentáře.

Další využívané certifikáty vám sepíši v jednom z dalších článků.

Pavla 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz