Rozhovor s Lenkou z @monte_sorry_aktivity nejen o Montessori

Rozhovor s Lenkou z @monte_sorry_aktivity nejen o Montessori

Tento týden je na Instagramu věnovaný tématu Montessori pedagogiky a vzdělávání. Při přípravě na tento tematický týden jsem narazila na to, že Montessori není jen edukativní směr ale i životní styl. Rozhodla jsem se tedy vám přinést rozhovor s Lenkou z Monte_sorry_aktivity, která právě škatulkování úplně nemusí a kloubí dohromady i další zajímavé vzdělávací odvětví. 

Lenka je maminkou dvou dětí a k Montessori si našla cestu sama, protože ji její filosofie prostě dávala smysl. Na jejím profilu můžete sledovat a inspirovat se krásnými aktivitami spadajícími do širokého spektra alternativního a tvůrčího vzdělávání. Je kreativní a natáčí pěkná videa, kde názorně ukazuje, jak kterou aktivitu pro své děti vyrobila. 

Užijte si tedy rozhovor, a pokud máte nějaké otázky napište nám je pod příspěvek na Instagramu nebo zde do komentáře. 

1648970438350

Lenka z @monte_sorry_aktivity

 

Lenko, co vás přivedlo k Montessori stylu vzdělávání a výchovy?

To je těžká otázka. Asi bych ani neřekla, že je to u nás styl vzdělávání a výchovy, ale spíš přirozená životní filozofie. Podle mě přístup jde aplikovat vždycky všude.

child-4169694_1920

Ilustrační obrázek

 

Vím, že nejste striktně zaměřená jen na Montessori.

Jaké další směry, hračky a přístup jste se rozhodla praktikovat a proč?

Já mám ráda i některé prvky z Waldorfské pedagogiky. Hlavně hračky, které jsou typu Open-Ended Toys (hračky s otevřeným koncem). V Montessori hračky neexistují, ale podle mě imaginace, kreativita, vlastní způsob řešení problému a Pretend Play (hra na něco) je taky hodně důležité. Myslím si, že obecně kreativita je v Montessori hodně podceněná. Jinak můj názor je, že doma nejsme žádná instituce, tak nevidím problém v tom vzít prvky různých pedagogik a dělat si to doma po svém. Montessori je pro mě láska, ale hlavně v přístupu. Také doma hodně děláme Sensory Play (smyslové hry), které mají podle mě také mnoho nesporných benefitů.

building-blocks-5097836

Ilustrační obrázek

 

Kde berete veškerou a nekonečnou inspiraci na vymýšlení stále nových aktivit a věcí?

Tak to je otázka, kterou slyším často. V první řadě jde o to, že v přípravě aktivit vidím velký smysl a mám i zpětnou vazbu ze školky, že je syn ve znalostech a samostatnosti výrazně napřed. Nejde mi o to vychovat doma „geniální“ děti, ale spíš, proč nevyužít jejich přirozeného učení teď když o to mají zájem než za pár let se to těžce drtit. No a z tohoto přesvědčení, že dělám správnou věc vychází i čas, který obětuji přípravě. Když připravuji materiály, tak tomu samozřejmě věnuji čas, který bych mohla věnovat něčemu jinému. Je to o prioritách. Konkrétní aktivity, které připravuji už vychází hlavně ze zájmu dětí. Vesměs se snažím o všestranný rozvoj, takže se snažím, aby poličky i doplňkové aktivity byly zaměřené na trénink různých dovedností a znalostí.

toddler-4685422_1920

Ilustrační obrázek

 

Plánujete pro své děti vzdělávací instituce se zaměřením na Montessori, nebo to vidíte spíš na jinou alternativu? 

Syn chodí do státní školky a je to čistě z praktického hlediska. Zvolila jsem nejjednodušší cestu, co je nejblíž, aby se případně dalo dojít i pěšky. Ono je i tak náročné děti ráno vypravit, dojet do školky a odpoledne to samé s vyzvednutím. Ráda bych, aby děti měly školku (školu) ve stejném městě, kde já budu pracovat. Jediné, co bylo a stále zůstává pro syna náročnější je množství hraček. Není zvyklý, aby jich měl tolik k dispozici. Takže se spíš věnuje kreativním činnostem nebo miluje zahradu, protože doma jsme většinu času venku.

education-4520228_1920

Ilustrační obrázek

 

Dá se Montessori dělat i s omezeným rozpočtem, ve kterém není mnoho korunek každý měsíc nazbyt?

Upřímně si myslím, že to vystihuje i můj rozpočet. Řekla bych, že jde i nejde. Pomůcky jsou opravdu drahé (ale smysluplné). Pokud dítě chodí do Montessori školky nebo školy, tak by doma pomůcky být neměly. Mě jde opravdu hlavně o přístup a ten toho tolik nestojí. Na druhou stranu bez nějakých pomůcek a materiálů se člověk doma neobjede, takže já dávám na kvalitu nad kvantitou a vím, že není problém je pak dál prodat.

money-2724241_1920

Ilustrační obrázek

 

Chcete říct něco na závěr?

Na závěr bych asi ráda dodala, že nemám Montessori vzdělání, takže u všeho vycházím z věcí, co jsem si načetla. A domácí prostředí je naprosto odlišné od nějakých institucí, takže je potřeba si to doma dělat tak, jak to všem vyhovuje s láskou a respektem.

 bible-1868070_1920

Moc děkuji Lenko za příjemný rozhovor.

Pavla

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení