Black Friday slevy 20% s kódem Patek20 na celý e-shop!

Rozhovor s Lenkou z @monte_sorry_aktivity nejen o Montessori

Rozhovor s Lenkou z @monte_sorry_aktivity nejen o Montessori

Tento týden je na Instagramu věnovaný tématu Montessori pedagogiky a vzdělávání. Při přípravě na tento tematický týden jsem narazila na to, že Montessori není jen edukativní směr ale i životní styl. Rozhodla jsem se tedy vám přinést rozhovor s Lenkou z Monte_sorry_aktivity, která právě škatulkování úplně nemusí a kloubí dohromady i další zajímavé vzdělávací odvětví. 

Lenka je maminkou dvou dětí a k Montessori si našla cestu sama, protože ji její filosofie prostě dávala smysl. Na jejím profilu můžete sledovat a inspirovat se krásnými aktivitami spadajícími do širokého spektra alternativního a tvůrčího vzdělávání. Je kreativní a natáčí pěkná videa, kde názorně ukazuje, jak kterou aktivitu pro své děti vyrobila. 

Užijte si tedy rozhovor, a pokud máte nějaké otázky napište nám je pod příspěvek na Instagramu nebo zde do komentáře. 

1648970438350

Lenka z @monte_sorry_aktivity

 

Lenko, co vás přivedlo k Montessori stylu vzdělávání a výchovy?

To je těžká otázka. Asi bych ani neřekla, že je to u nás styl vzdělávání a výchovy, ale spíš přirozená životní filozofie. Podle mě přístup jde aplikovat vždycky všude.

child-4169694_1920

Ilustrační obrázek

 

Vím, že nejste striktně zaměřená jen na Montessori.

Jaké další směry, hračky a přístup jste se rozhodla praktikovat a proč?

Já mám ráda i některé prvky z Waldorfské pedagogiky. Hlavně hračky, které jsou typu Open-Ended Toys (hračky s otevřeným koncem). V Montessori hračky neexistují, ale podle mě imaginace, kreativita, vlastní způsob řešení problému a Pretend Play (hra na něco) je taky hodně důležité. Myslím si, že obecně kreativita je v Montessori hodně podceněná. Jinak můj názor je, že doma nejsme žádná instituce, tak nevidím problém v tom vzít prvky různých pedagogik a dělat si to doma po svém. Montessori je pro mě láska, ale hlavně v přístupu. Také doma hodně děláme Sensory Play (smyslové hry), které mají podle mě také mnoho nesporných benefitů.

building-blocks-5097836

Ilustrační obrázek

 

Kde berete veškerou a nekonečnou inspiraci na vymýšlení stále nových aktivit a věcí?

Tak to je otázka, kterou slyším často. V první řadě jde o to, že v přípravě aktivit vidím velký smysl a mám i zpětnou vazbu ze školky, že je syn ve znalostech a samostatnosti výrazně napřed. Nejde mi o to vychovat doma „geniální“ děti, ale spíš, proč nevyužít jejich přirozeného učení teď když o to mají zájem než za pár let se to těžce drtit. No a z tohoto přesvědčení, že dělám správnou věc vychází i čas, který obětuji přípravě. Když připravuji materiály, tak tomu samozřejmě věnuji čas, který bych mohla věnovat něčemu jinému. Je to o prioritách. Konkrétní aktivity, které připravuji už vychází hlavně ze zájmu dětí. Vesměs se snažím o všestranný rozvoj, takže se snažím, aby poličky i doplňkové aktivity byly zaměřené na trénink různých dovedností a znalostí.

toddler-4685422_1920

Ilustrační obrázek

 

Plánujete pro své děti vzdělávací instituce se zaměřením na Montessori, nebo to vidíte spíš na jinou alternativu? 

Syn chodí do státní školky a je to čistě z praktického hlediska. Zvolila jsem nejjednodušší cestu, co je nejblíž, aby se případně dalo dojít i pěšky. Ono je i tak náročné děti ráno vypravit, dojet do školky a odpoledne to samé s vyzvednutím. Ráda bych, aby děti měly školku (školu) ve stejném městě, kde já budu pracovat. Jediné, co bylo a stále zůstává pro syna náročnější je množství hraček. Není zvyklý, aby jich měl tolik k dispozici. Takže se spíš věnuje kreativním činnostem nebo miluje zahradu, protože doma jsme většinu času venku.

education-4520228_1920

Ilustrační obrázek

 

Dá se Montessori dělat i s omezeným rozpočtem, ve kterém není mnoho korunek každý měsíc nazbyt?

Upřímně si myslím, že to vystihuje i můj rozpočet. Řekla bych, že jde i nejde. Pomůcky jsou opravdu drahé (ale smysluplné). Pokud dítě chodí do Montessori školky nebo školy, tak by doma pomůcky být neměly. Mě jde opravdu hlavně o přístup a ten toho tolik nestojí. Na druhou stranu bez nějakých pomůcek a materiálů se člověk doma neobjede, takže já dávám na kvalitu nad kvantitou a vím, že není problém je pak dál prodat.

money-2724241_1920

Ilustrační obrázek

 

Chcete říct něco na závěr?

Na závěr bych asi ráda dodala, že nemám Montessori vzdělání, takže u všeho vycházím z věcí, co jsem si načetla. A domácí prostředí je naprosto odlišné od nějakých institucí, takže je potřeba si to doma dělat tak, jak to všem vyhovuje s láskou a respektem.

 bible-1868070_1920

Moc děkuji Lenko za příjemný rozhovor.

Pavla

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz