Black Friday slevy 20% s kódem Patek20 na celý e-shop!

Rozhovor s předsedkyní České Naturopatické Společnosti Kateřinou Boesenberg BHSc (Compl.Med.), Adv ND, Dip Nut

Rozhovor s Kateřinou Boesenberg

předsedkyní České Naturopatické Společnosti (BHSc (Compl.Med.), Adv ND, Dip Nut)

na téma problémy s početím

pregnant-2568594_1920

V dnešním příspěvku jsem se rozhodla věnovat tématu, které je pro mnoho z vás až moc dobře známé a tím jsou problémy s početím. Pro zajištění co nejlepších informací jsem spojila síly s Kateřinou Boesenberg BHSc (Compl.Med.), Adv ND, Dip Nut a na toto téma s ní udělala rozhovor.

Kateřina je špička ve svém oboru a oboru nutriční výživy a celostní přírodní medicíny se začala věnovat v roce 2001 na Australasian College of Natural Therapies (Sydney, Austrálie). Odborné obory klinické naturopatie a klinické nutriční medicíny (Dip. Nut. 2005, Adv. ND 2006) pak začala profesně studovat v roce 2003 na známé Nature Care College v Sydney. Po jejich dokončení si rozšířila vzdělání o diplom z univerzity Charlese Sturta v v oboru zdravotnictví - complementary medicine/health sciences, který obdržela v roce 2007. Od roku 2013 se věnuje postgraduálnímu vzdělávání s Institute for Functional Medicine (Institutem pro Funkční medicínu). 

Roku 2005 si založila vlastní soukromou praxi a spolupracovala s naturopatickými klinikami různého zaměření a to až do počátku roku 2010, kdy se přestěhovala ze Sydney do Prahy. Do minulého roku vedla soukromou praxi, než se s rodinou přestěhovala zpět do Austrálie a také v roce 2013 založila Českou naturopatickou společnost, jejímž cílem je sdružování praktiků celostní přírodní medicíny a přiblížení naturopatické problematiky a kvalitní naturopatické praxe české veřejnosti.

V roce 2014 pak otevřela 1. komprehenzivní studium klinické naturopatie v České republice, které nabízí nejkomplexnější vzdělání v oblasti klinické naturopatie, klinické nutriční medicíny a západní fytoterapie v ČR (https://www.skolanaturopatie.cz/).

Na začátku roku 2018 byla Kateřina Boesenberg, ND zvolena předsedkyní Evropského výboru světové naturopatické federace (WNF) a členkou výkonného výboru WNF.

Je to velmi inspirativní žena a také máma dvou malých dětí, takže téma mateřství je jí velmi blízké i osobně. Problémy s početím přivedlo do její praxe mnoho párů a tak je velmi povolaným odborníkem, který pomohl velkému množství z nich. 

Užijte si rozhovor a pokud byste Kateřinu chtěli sledovat na Instagramu můžete na jejím profilu https://www.instagram.com/katerina_boesenberg/.

 

Kateřino, co je to ta naturopatie a kdo je to naturopat?

Naturopatická profese je více než 2500 let stará lékařská profese. Je to vlastně původní lékařská profese, a její kořeny sahají k Hipokratovi. Říká se, že Hippokrates je otec medicíny, ale on je i otcem naturopatie. Poněvadž právě tak vedl svou praxi. Holisticky a s přihlédnutím nejen na stravu, ale i životní styl a individuální nastavení jedince. Jako první stanovil pravidla, jak se mají o své klienty starat – se stravou, bylinami, ale i třeba pohybem, spánkem a meditací. Uvědomoval si, že vše je propojené – tělo, mysl i duše. Podle jeho zásad se lékaři řídili až do 18. století. Je to zajímavé, že? Od 18. století se začíná více popularizovat odvětví lékařství, které dnes známe jako klasickou medicínu. Naturopatičtí lékaři jsou postupně potlačeni a vzniká nový model lékaře, takového jakého známe teď. To neříkám, že je špatně, jen si osobně myslím, že je fascinující vědět, že naturopatická péče byla běžně poskytována po staletí a hlavně byla uznávaná jako lékařská metoda.

bath-oil-2510783_1920

V dnešní moderní době si naturopaté toto místo bohužel musí budovat zpátky. Ale mají opravdu obrovské znalosti. Studují několik tisíc hodin odborného studia včetně anatomie, biochemie, symptomatologie, i přírodních metod a technik do kterých spadá klinická nutriční medicína nebo fytoterapie. Rozumí správnému individuálnímu nastavení jídelníčku a suplementace (jak nutriční tak bylinné), používají různé diagnostické metody včetně obličejových znaků, jazyka. Rozumí krevním testům. Pracují na rozhraní tzv. funkční medicíny. Ta se vlastně částečně z naturopatie vyvinula, právě díky tomu jak je komplexní. Studujeme i obory jako je nutrigenomika. No a na té druhé straně této „evidence based“ odbornosti máme také znalosti mindfulness, meditace, psychologie. Někteří naturopaté pracují s homeopatií, Bachovými esencemi, jiní se specializují na práci s energií (která je dnes už také mimo jiné vědecky vysvětlená, pokud jste slyšeli o kvantu a biofotonech). Těch aplikací a terapií je opravdu celá řada. Je to opravdu fascinující profese, jsem nesmírně ráda, že jsem měla možnost ji v plném spektru představit České republice.

Dá se nějakou bylinnou formou podpořit otěhotnění?

Existují byliny, které jsou takové obecné a lze je doporučit, například Shatavari, ale vždy je lepší vše dávat na míru a jen v případě potřeby. Každá žena nebo muž mohou mít slabé místo někde jinde. Například se může jednat o problém se štítnou žlázou, nebo adrenální vyčerpání. Problém může být autoimunita a nebo naopak imunitní deficience. Častý je u opakovaných potratů problém s metylací nebo časná andropauza. Doporučuji to s někým kvalifikovaným probrat, ať partneři zbytečně neztrácejí čas zkoušením různých doporučení, které pro ně nemusí být vhodné.

pregnant-5749676_1920

Co mám dělat, když se snažíme o miminko, ale stále to nejde?

Neschopnost otěhotnět je diagnostikována u žen do 35 let po jednom roce neúspěšného zkoušení, u žen nad 35 je to po 6 měsících. Takže pokud to nejde, je třeba vyšetřit oba dva partnery. Mít co nejdetailnější rozbory krve, a to ne jenom takových těch klasických markerů jako je profil železa (ne jen sérové železo, ale opravdu celý profil) nebo krevní obraz, ale i vitamin D, jaterní testy, cholesterol, cukr, imunologii. A u žen by bylo ideální mít detailní hormonální profil, ten se dělá z moči a říká se mu DUTCH test. Muži samozřejmě rozbor spermií. Pak ještě metylační profil u žen, jak jsem již říkala, to je velmi časté. Jedná se o mutaci genu mthfr. Zhruba 30 % žen závažnou formu zhoršené metylace a dalších 30% částečnou. To pak vede k neschopnosti otěhotnět nebo plod udržet. A řešení je přitom velice jednoduché – úprava jídelníčku a používání aktivovaných doplňků stravy.

newborn-2579144_1920

Jsou zde jiné časté příčiny problémů s početím, o kterých se obecně neví nebo se v běžném zdravotnictví méně řeší?

Například problém se štítnou žlázou je velmi častý. A může se jednat o tzv. sub optimální funkci. To je opravdu něco, co řeší jen malé procento lékařů. Lékaři nejčastěji měří pouze volné T4 a TSH, není vidět celý profil. Ideálně mít k dispozici i další hodnoty například fT3, protilátky a také reverzní T3. Také pokud je žena stále v obecně uznávané normě, tedy mezi 0.5 – 4,5 (ty hodnoty se lehce liší v závislosti na laboratořích), dejme tomu že její hodnota je 3,5 většinou jí lékař řekne, že její štítná žláza je v pořádku. Bohužel tohle už je ale považováno za sub optimální funkci. Toto není nic nového, již léta se ví, že ideálně by se hodnota měla pohybovat kolem 2, nebo lehce pod 2. No a zde by se mělo pátrat dál. Je hodnota 3,5 z důvodu vyčerpaných nadledvin, je důvod vznikající hypofunce ve více než 80 %? Nebo nutriční nedostatečnosti – železa, zinku, selenu, mědi… a které z nich přesně? A nebo se jedná o preferenční ukládání do neaktivní formy. To vše je potřeba zjistit a správně zacílit. Není to tak složité, jak se zdá a dá se to všechno řešit relativně rychle.

 

stethoscope-6497490_1920

Je hormonální jóga vhodným cvičením v období, když plánujeme rodinu?

Pokud je doporučena někým, kdo tomu rozumí a v rámci celostního přístupu.

 

meditate-1851165_1920 (1)

Jaké jsou vhodné bylinné suplementy po případném prodělaném potratu či ztrátě miminka?

Mitchella repens pomůže s dočištěním dělohy a regenerací. Shatavari je celkově regenerační a dobíjí energii. Aswaganda také může být vhodná. Pak máme skupinu nervínů a adaptogenů, které bych aplikovala až po osobní konzultaci. Bude dobré mít i kvalitní multivitamin, omega 3 mastné kyseliny a silné masokostní vývary s kořenovou zeleninou, ta je silně regenerační. Lze sáhnout i po homeopatii a vhodné jsou Bachovy květové esence, v první fázi hlavně Rescue remedy. Zahrňte meditaci, hluboké dýchání, relaxaci. Dopřejte si odpočinek a čas na to, abyste všechny emoce zpracovali. Možná i konzultaci s koučem specializujícím se na tuto oblast.

 

hand-2326058_1920

Kam se můžeme v České Republice na naturopata obrátit?

Naturopat u nás zatím není chráněný termín, a proto doporučuji hledat pouze na webových stránkách národní naturopatické asociace – České naturopatické společnosti. Webový prolink je www.naturopati.cz/terapeuti

 

Chcete říct něco na závěr našeho rozhovoru?

Děkuji za příjemný rozhovor.

Odkazy: 

https://www.naturopathicsolutions.cz/cs/

https://www.skolanaturopatie.cz/

https://www.brainberry.cz/

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz