Výbava pro miminko aneb seznam, který skutečně využijete + PDF s check listem ke stažení zdarma
Co by nemělo chybět v základní výbavě pro miminko.
Aneb co jsem jako prvorodička nevěděla.
Nejlepší je vždy osobní zkušenost. O tom žádná.
Tu vám já bohužel dát nemohu a tak jsem spojila síly s Petrou, kterou znáte z našeho Luna Baby Instagramu jako mojí pravou ruku a poprosila jí, aby pro vás sepsala seznam výbavy pro miminko.
Prostě toho co s Natálkou OPRAVDU využily.
Né jenom další rádoby seznam.
Tak to pro vás sepsala pěkně od srdce a přesně tak jak to cítila a já doufám, že vám to v začátku mateřství pomůže co nejvíce.
Na konci článku najdete i check list, který si můžete stáhnout a odškrtávat, podle toho, co již máte nachystáno. Protože je prostě fajn, to mít srovnané a pěkně přehledně.
A teď už k tomu, co pro vás Petra sepsala.
Ve chvíli, kdy jsem začala kompletovat základní výbavičku pro Natálku, mi proletělo hlavou, kolik čeho budu potřebovat.
A je fakt, že když jsem se například na tohle zeptala mojí kamarádky, která už v té době měla tři děti, tak mi vlastně nebyla schopná odpovědět.
Rozhodla jsem se tedy pro vás připravit seznam toho, co je podle mně do základu nejnutnější mít.
Plenky - plenek není nikdy dost.
To jsem poznala hned prvních pár dní co se Natálka narodila. Měla jsem totiž obrovskou tendenci ji držet prvních pár dní v čistotě a nechtěla jsem nějak podvědomě používat jednu plenku na utření po ublinknutí vícekrát.
A tím se spotřeba látkových plenek prudce zvedla.
Takže za mě se do začátku hodí cca 10 plen se vzorem a pak asi 20 jednobarevných.
Záleží co se komu líbí. Já jsem měla plenku neustále i v zavinovačce pod hlavičkou.
Zavinovací plena
Prvních pár dní se Natálce dobře spinkalo když byla zavinutá, na to se perfektně hodila větší neboli zavinovací plena. Za mě skvělá věc u které nacházíme využití prakticky dodnes (a to jsou Natálce 3 roky). Občas mám pocit, že si ji sebou vezme snad i na první rande 😀.
Takže za mě ideálně alespoň 2.
Zavinovačka
Zavinovačka pro mě osobně naprosto nepostradatelná věc. Dodávala mi pocit bezpečí co se týče držení hlavičky. Měla jsem dvě s tím, že jsem je pod hlavičkou podkládala plenkou - je jednodušší vyprat plenku na kterou vyletí trošku mléka než prát a sušit celou zavinovačku.
Hnízdečko
Hnízdečko stačí jedno. Také v něm jsem pod Natálku podkládala plenku nebo lehkou dečku, takže když došlo k nehodě, nemuselo se celé hned prát.
Natálka se v něm cítila krásně v bezpečí a pro mě během našich odpoledních šlofíků zase tvořilo jakousi pomyslnou hranici mezi námi. Měla jsem asi jako spoustu čerstvých maminek obavu, abych Natálku nezalehla. Hnízdečko mi v tomto ohledu dodávalo pocit klidu a pohody.
Deky
Tak u tohoto se musím přiznat že jsem to asi trošku přeháněla 😀.
Deček jsme měly opravdu hodně a možná bych jich zpětně nepotřebovala mít 10 ale stačilo by jich 5. Každopádně jsem měla oddělené deky co jsem dávala do kočárku a deky na doma. Během léta jsem pak nejraději používala mušelínové deky a nebo již zmíněnou zavinovací plenu.
Hajánek
Rada k nezaplacení, berte rovnou 2 stejné. Dítě si hajánka oblíbí, někde ho zapomene a pohroma je na světě.
Také praní hajánka se občas neobešlo bez slziček, takže mít 2 stejné by byla podle mně skvělá investice. Samozřejmě jsem stejného, v moment kdy by se ten druhý hodil, už nemohla sehnat.
Osušky
Alespoň 2. Využijete je po celý rok a je dobré mít vždy jednu v záloze. Volte větší velikost, která vydrží po mnoho let a tím pádem nebudete musehned za půl roku kupovat novou.
Povlečení a prostěradlo
Tak to se nám vyplatilo mít 3x. Občas se totiž zadaří a když máte jeden set v prádle a během noci se stane nehoda, tak je lepší být připravená.
Natálka od miminka spává se mnou v posteli, takže prostěradlo ani tak ne ale peřinu a polštářek má svoje..
No a co se týče oblečení, je to hodně individuální ale za nás takto:
Natálka je narozená na podzim, takže nejmenší velikosti 56-62 a vše s dlouhým rukávem.
Body - 8x
Mikina - 3x
Tepláčky - 6x
Legínky - 4x
Pyžámko - 4x
Ponožky - 10x
Čepička, rukavičky - 2-3x
Slintáček/bryndáček - 5ks
Kombinéza - 2-3x
A samozřejmě nějaké ty kousky na parádu 🙂.
No a co se týče kosmetiky tak jsem zaujala taktiku vzorků nebo menších balení - kde jsem krásně během pár použití zjistila co Natce vyhovuje a co naopak ne. Pamatuji si jak moje kamarádka utratila hodně peněz za kosmetiku pro miminko, kterou nakonec nikdy nepoužili. Je lepší nejdřív vyzkoušet a pak až kupovat velká balení.
To ale platí i co se týče jednorázových plen. Můžete mít citlivější miminko a doma nakoupené balíky plenek, které mu způsobují vyrážky. Radši nejdřív vyzkoušejte a pak až se zásobujte.
Věřím že někomu bude stačit všeho míň a někdo naopak nebude vycházet ani s dvojnásobným množstvím. Jsme prostě každá jiná a stejně tak i naše miminka.
Děkuji že jste dočetli až sem a přeji vám krásné mateřství!
Petra Klouparová, maminka malé Natálky